מה כדאי לדעת על חיפוי מעטפת אלומיניום למגדלים ולמבנים

מגדל ומלון האופרה המיתולוגי בטיילת ת"א
מגמת חיפוי מעטפת אלומיניום למגדלים ולמבנים הולכת ומתרחבת בשנים האחרונות. יותר ויותר יזמים גילו את מגוון היתרונות של חיפוי האלומיניום, בין היתר בשל עמידות לשנים רבות, ההתאמה לאקלים הים תיכוני ולסביבה ימית והענקת מראה עדכני, יוקרתי ומחויט לבניין. קבוצת ענק, אשר הובילה את המהפכה בישראל, ביצעה רק בעשור האחרון ברצועת החוף של העיר נתניה בלבד, חיפויי אלומיניום למגדלים המובילים, בהיקף של למעלה מ-200,000 מטרים רבועים - כתבה שפורסמה במגזין D+A Magazine.
מגדל ומלון האופרה המיתולוגי בטיילת ת"א

"אדריכלים אוהבים את חופש היצירתיות העיצובית שמאפשר חיפוי האלומיניום" אומר מנכ"ל קבוצת ענק, מאיר טוויק, "המראה המחויט והיוקרתי, אפשרויות העיבוד, מבחר הגדלים העצומים של אריחי המעטפת, קשת הגוונים הרחבה ועמידות החומר לשנים רבות, הופכים את חיפוי האלומיניום לבחירה מנצחת עבור אדריכלים, יזמים וקבלני בניין". שימוש בטכנולוגיית לייזר במפעל ייצור מתקדם, מאפשר רמת דיוק גבוהה, ואין סוף אפשרויות עיצוב שונות, כגון משרביות ועוד. קבוצת ענק היא מחלוצות יצרני ומבצעי החיפוי היבש בישראל, והיא מתהדרת ביותר מ-40 שנות וותק במה, לכן צברה ידע, ניסיון, התמחות וחוסן כלכלי, אשר משרתים אותה בנישה שהפכה למבוקשת ביותר בישראל. הקבוצה מאגדת חברה ביצועית וחברה יצרנית ובבעלותה מרלו"ג מתקדם בשטח של 7,500 מ"ר, הכולל מפעל ייצור חדשני לעיבוד מתכות. מנכ"ל הקבוצה, מאיר טוויק, מעביר מזה שנים הרצאות מקצועיות על מעטפת אלומיניום לבניין, בחוג לאדריכלות באוניברסיטת ת"א וכן בפני גורמי מפתח שונים בענף, בהם משרדי האדריכלים הגדולים והמובילים בישראל, יועצי אלומיניום, קבלנים ויזמים. בשיחה אתו ניסינו להבין מה הם ההדגשים החשובים באמת כאשר ניגשים למכרז של ביצוע מעטפת לבניין.

 

 

BRIGA TOWERS חוף הים נתניה

BRIGA TOWERS חוף הים נתניה. סטנדרטים חדשים במבני המגורים היוקרתיים – מעטפת אלומיניום מלאה מאלומיניום SOLID  בעובי 2 מ"מ, בהיקף של 30,000 מטרים רבועים מבית קבוצת ענק. בתמונה למעלה, מגדל ומלון האופרה המיתולוגי בטיילת ת"א לאחר שהתחדש במעטפת אלומיניום מבית קבוצת ענק.

אז מה באמת חשוב לדעת?

"לאיכות חומרי הגלם ולבחירת הסגסוגת הנכונה המתאימה לסביבת קורוזיה ישנו תפקיד משמעותי ומרכזי, למרבה הצער לא כל קבלני החיפוי מקפידים על כך ולדבר עלולות להיות השלכות עתידיות לא פשוטות". לשם הדוגמא, על אף שמרבית השוק כבר מזמן מייבאים חומרי גלם מהמזרח, אנו קיבלנו החלטה להמשיך לייבא את האלומיניום מספק אירופאי מוביל, בשל החשיבות הרבה שאנו מייחסים לאיכות החומרים, התאמתם לאקלים הישראלי הים תיכוני, בפרט באזורים קורזיביים, שם השימוש בחומרים ייעודיים הוא קריטי. חשוב לדעת שלא כל ספק יכול להעניק את האחריות הנחוצה לאורך שנים רבות".

 

מה לגבי אביזרי עזר ותשתיות?

"ודאי שאיכות חומרי העזר אינה פחות חשובה. למשל, אנו מקפידים להשתמש אך ורק בתשתית אלומיניום ולא בפח מגולוון, אנו נשתמש אך ורק בבורגי נירוסטה בסגסוגת מתאימה ולא בבורגי אבץ, כפי שלעיתים קבלנים אחרים נוהגים לעשות על מנת לחסוך בעלויות.

האם חיפוי אלומיניום אטרקטיבי גם למבנים ישנים?

"במבנים ישנים, אשר סובלים למשל מנשירת אריחים ומראה בלוי, ניתן לנצל היטב את יתרונות החיפוי היבש. חיפוי אלומיניום מאפשר התרחקות מהבניין, "לבליעת" כל סטיות הבניין וההפרעות שבניין ישן יודע לייצר. דוגמא אחת לכך, היא המבנה המיתולוגי והמוכר מגדל ומלון האופרה בטיילת תל אביב, אשר התחדש ממש השנה במעטפת חיפוי אלומיניום חדשה מבית היוצר של קבוצת ענק, וכך, הפך לאחד המבנים הדומיננטיים והיפים בנוף המגדלים של רצועת חוף הים בתל אביב".

 

האם המעטפת תורמת לבידוד למבנה?

"הבידוד הטוב ביותר לבניין הוא למעשה כיס האוויר שנוצר בין החיפוי לבניין (VENTILATED WALL). אוויר כלוא חם עולה למעלה, ועם תכנון נכון הוא גם יימצא את דרכו החוצה. באופן טבעי, המשמעות היא שהבניין יהיה פחות קר בחורף ופחות חם בקיץ ויתרום גם לבידוד האקוסטי".

 

ממה היית ממליץ לקבלנים ויזמים להיזהר כשהם ניגשים למכרז חיפויי אלומיניום לבניין שלהם?

בחירת קבלן חיפויים מתאים הוא נתיב קריטי. חשוב לבחור בקבלן עתיר ניסיון בעל יכולת לעמוד באתגר, בלוחות הזמנים וכזה המסוגל לתת מענה מקצועי לדרישות הספציפיות של אותו פרויקט. קבלן טוב ישקיע יותר בתכנון, לא יחסוך בחומרי הגלם, ינהל בקרת איכות ויעניק אחריות ארוכת טווח. חשוב לברר עם הקבלן את כל הסוגיות הקריטיות.

 

האם מעטפת אלומיניום תורמת לסביבה ירוקה?

בנייה ירוקה תופסת יותר ויותר תאוצה בשנים האחרונות בישראל. אנו שותפים מלאים לאתגר ולפרויקטים רבים שביצענו אשר הוגדרו כירוקים ובעלי תקן LEED מחמיר. עצם השימוש בחומרי הגלם הטבעיים אשר ניתנים למחזור מלא, מעניק נקודות ירוקות. הבידוד הטוב יותר, גם הוא מביא בסופו של דבר לחיסכון באנרגיה ובכך מצטרף בתרומתו לשמירה על איכות הסביבה. אנו למשל, בחרנו להשתמש בפחי אלומיניום מסגסוגת 5754 אשר תואמים את תקני איכות הסביבה המחמירים באירופה.

לסיום, היכן ניתן למצוא מידע מקצועי נוסף?

באתר שלנו ריכזנו מידע טכני רב, מפרטים וקבצים להורדה, מוצרים שונים, אפשרויות ייצור ועיבוד, וגלריית פרויקטים מרשימה
המנותבת לקטגוריות רבות.

 

לכתבה המלאה שפורסמה במגזין D+A Magazine (072), במהדורה המיוחדת לרגל חגיגת 12 שנים למגזין – לחצו על התמונות מטה או היכנסו לקישור שלהלן:

לחצו כאן למעבר לאתר – הכתבה פורסמה בעמודים 24-25

הרשמו לניוזלייטר שלנו

קבלו מאיתנו עדכונים בנוגע לכל מה שחדש

תוכן עניינים
מעוניינים במידע בנוגע לפרויקט חדש

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן